دبیر ستاد بازسازی عتبات عالیات شهرستان دیّر خبر داد:14 مهر بخش بردخون میزبان ضریح خیمه گاه حضرت عباس(ع)

حسین چاهبندی در نشست برنامه ریزی ستاد عتبات عالیات در حسینیه محبان اهلبیت شهر بردخون اظهار داشت:  اهل بیت علیهم السلام باب معرفت، چراغ هدایت و کشتی نجات هستند و همواره روشنی بخش، بصیرت بخش، نجات بخش و شفاعت کننده ما و وسیله تقرب به سوی خداوند می باشند.

وی افزود: ساعت 4روز سه شنبه 14مهر امسال بخش بردخون میزبان نیم ضریح نورانی خیمه گاه حضرت ابوالفضل(ع)هستند که  پس از ورود به شهر بردخون از فلکه نجات الهی به سمت خیابان امام خمینی حرکت می کند و در بوستان شهدای گمنام مستقر می گردد و مردم از فیض وجود آن بهره می برند پس نیاز است با برنامه ریزی مناسب حداکثر  بهره برداری از این فرصت داشته باشیم.

دبیر ستاد بازسازی عتبات عالیات شهرستان دیّر ادامه داد: در طول مسیر حرکت ضریح با برپایی ایستگاه های صلواتی، پایگاه های مداحی و چاوشی خوانی، تلاش شود فضای شهر و دیار خود را با بوی شهدای کربلا بویژه علمدار دشت کربلا مزین و متبرک کنیم تا مردم از این برنامه فضای معنوی استفاده کنند.

وی تصریح کرد: این برنامه نیازمند مدیریت و برنامه ریزی مناسب است که بر همین اساس کمیته های امنیت، فرهنگی و روابط عمومی، پشتیبانی و روستاها تشکیل شود و این کمیته ها زیر نظر ستاد استقبال از ضریح خیمه گاه حضرت عباس(ع) بخش بردخون فعالیت می کنند.

در ادامه اعضای ستاد و مسئولان کمیته ها پیرامون چگونگی اجرای برنامه و هماهنگی دراطلاع رسانی به مردم مطالبی بیان نمودند.

+ نوشته شده در شنبه ۱۳۹۴/۰۷/۱۱ساعت 15:0 توسط نامجوزحمتکش |

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه ای فرمانده معظم کل قوا صبح امروز (چهارشنبه) در مراسم دانش آموختگی، تحلیف و اعطای سردوشی دانشجویان دانشگاههای افسری ارتش جمهوری اسلامی ایران در دانشگاه علوم دریایی امام خمینی(ره) نوشهر حضور یافتند.

خبرگزاری فارس: لزوم تشکیل کمیته حقیقت‌یاب در خصوص حادثه منا/اندک بی‌احترامی به حجاج ایرانی موجب عکس‌العمل سخت و خشن ایران خواهد شد

در این مراسم، حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به حادثه تأسف بار و خونین منا، آن را بدلیل جان باختن هزاران نفر از حجاج بویژه صدها نفر از حجاج ایرانی، عزا و مصیبتی واقعی برای ملت ایران خواندند و با اشاره به لزوم تشکیل کمیته حقیقت یاب با حضور کشورهای اسلامی و از جمله ایران، گفتند: دولت عربستان در انتقال ابدان مطهر جان باختگان به وظایف خود عمل نمی کند و جمهوری اسلامی ایران نیز تاکنون با خویشتنداری و ادب اسلامی، حرمت برادری را در دنیای اسلام نگه داشته است، اما این را بدانند که اندک بی احترامی به دهها هزار نفر از حجاج ایرانی در مکه و مدینه و عمل نکردن به وظایف برای انتقال ابدان مطهر، عکس العمل سخت و خشن ایران را در پی خواهد داشت.

ایشان با اشاره به جان باختن مظلومانه و با زبان تشنه حجاج در حادثه منا و عزادار شدن خانواده هایی که مشتاقانه منتظر بازگشت عزیزان خود بودند، افزودند: هنوز تعداد دقیق جان باختگان ایرانی در این حادثه مشخص نیست و احتمال افزایش آمار به صدها نفر دیگر وجود دارد و این حادثه، واقعا مصیبت بزرگی برای ملت ایران است.

رهبر انقلاب اسلامی همچنین با اشاره به برخی گزارش ها مبنی بر جان باختن احتمالی بیش از پنج هزار نفر در حادثه منا، خاطر نشان کردند: درحالی که قرآن کریم خانه خدا را محل امنیت و حج را جایگاه امنیت می داند اما اکنون باید پرسید که، «آیا این، امنیت است؟»

 حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر لزوم تشکیل «کمیته حقیقت یاب» با حضور کشورهای اسلامی و از جمله ایران، خاطر نشان کردند: ما فعلاً درباره علت این حادثه، قضاوت پیش از موعد نمی کنیم اما معتقدیم دولت عربستان به وظایف خود در قبال مجروحان حادثه منا عمل نکرده است و آنان را با حالتی مستأصل و تشنه رها کرد.

ایشان به مشکلات بوجود آمده در انتقال بدنهای مطهر جان باختگان حادثه منا و پیگیری مسئولان کشور اشاره کردند و با تأکید بر لزوم ادامه پیگیری های مسئولان، افزودند: در این موضوع، دولت عربستان به وظایف خود عمل نمی کند و در برخی موارد نیز موذی گری انجام می دهد.

 رهبر انقلاب اسلامی گفتند: جمهوری اسلامی ایران تاکنون از خود خویشتن‌داری نشان داده و رعایت ادب اسلامی و حرمت برادری در دنیای اسلام را کرده است اما این را بدانند که دست ایران، برتر از خیلی ها است و امکانات بیشتری هم دارد و اگر بخواهد در مقابل عناصر اذیت کننده و موذی عکس العمل نشان دهد، اوضاع آنها خوب نخواهد بود و در هیچ صحنه هماوردی، حریف نخواهند شد.

 حضرت آیت الله خامنه ای با تاکید بر اینکه عکس العمل ایران اسلامی خشن و سخت خواهد بود، خاطر نشان کردند: در دوران هشت سال دفاع مقدس، قدرت های شرق و غرب و کشورهای اطراف از یک عنصر خبیث و فاسد حمایت کردند اما سرانجام همه آنها سیلی خوردند و بر همین اساس، ایران را می شناسند و اگر هم نمی شناسند، الان بشناسند.

ایشان با اشاره به حضور دهها هزار نفر از حجاج عزیز کشورمان در مکه و مدینه، هشدار دادند: اندک بی احترامی به حجاج ایرانی و همچنین عمل نکردن دولت عربستان به وظایف خود در قبال بدنهای مطهر، موجب عکس العمل ایران خواهد شد.

رهبر انقلاب گفتند: جمهوری اسلامی ایران اهل ظلم نیست اما ظلم و ستم هیچکس را نیز قبول نمی کند، بنابراین حقوق هیچیک از انسان ها و ملتها اعم از مسلمان و غیر مسلمان دست درازی نمی کند، اما اگر کسی بخواهد به حق ملت و کشور ایران دست درازی کند، با او برخورد محکمی خواهد شد و به لطف خدا توانایی این برخورد نیز وجود دارد و ملت ایران، مقتدر و پایدار است.

حضرت آیت الله خامنه ای در بخش دیگری از سخنان خود، «ایمان عمیق»، «شجاعت» و «دانش» را سه عنصر بسیار مهم در تشکیل هویت یک نیروی مسلح خواندند و خاطر نشان کردند: اگر در نیروی مسلح، ایمان نباشد، روحیه ضعیف کشی بوجود خواهد آمد، اگر شجاعت نباشد، نیروی مسلح در هنگامه خطر، قادر به انجام وظیفه خود نخواهد بود و اگر دانش نباشد، ابزارهای نیروی مسلح در برابر ابزارهای طرف مقابل، کُند خواهند بود.

ایشان هدف قرار دادن خانه ها، خیابان ها، بازار و حتی مجلس عروسی را در یمن، نمونه ای از ضعیف کشی و نبود روحیه شجاعت در یک نیروی مسلح دانستند و با توصیه به جوانان نیروهای مسلح کشور برای تقویت ایمان و شجاعت و ابتکار تحقیقاتی و دانش پژوهی، خاطر نشان کردند: امروز نظام اسلامی، هم نیازمند ابزارهای جنگی سخت و هم، ابزارهای جنگی نرم است زیرا دنیای کنونیِ تحت سیطره قدرت شیاطین، برای انسان های خداجو دنیایی خطیر است و باید همواره آماده و مجهز بود.

رهبر انقلاب اسلامی علت اصلی دشمنی قدرتمندان غاصب جهانی با جمهوری اسلامی و ملت شجاع و انقلابی ایران را، ایستادگی ملت در مقابل آنها و حفظ هویت و جوهره اصلی و حل نشدن در نظامات استکبار، برشمردند و گفتند: آمادگی نیروهای مسلح اعم از ارتش، سپاه، بسیج و سایر نیروها، فقط به معنای آمادگی برای پیروزی در مقابل دشمن نیست بلکه باید این آمادگی، بازدارنده نیز باشد.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به تهدیدهای قدرتهای جهانی برضد نظام اسلامی، افزودند: ملت ایران در دوران چهار دهه انقلاب بویژه در هشت سال دفاع مقدس نشان داده است که قدرتمند و نیرومند و دارای هویت و گوهر است و در مقابل بدخواهان می ایستد.

ایشان با تاکید براینکه ملت ایران ثابت کرده، در مقابل استکبار، مقاوم، آگاه و بصیر است و همچنین برای هویت خود و بشریت احترام قائل است، گفتند: ایستادگی در برابر استکبار، احترام به بشریت و همه ملت ها است.

 رهبر انقلاب اسلامی به چنگ و دندان نشان دادنهای دشمنان اشاره و خاطر نشان کردند: همواره اینگونه بوده است که مشت کوبنده انسانهای مومن می تواند آنها را وادار به عقب نشینی کند.

 حضرت آیت الله خامنه ای در پایان، جوانان نیروهای مسلح را به بازخوانی دقیق قضایای دفاع مقدس و طرحهای عملیاتی و بازدید از مناطق عملیاتی، از منظر نظامی و استفاده از تجربیات پیشکسوتان توصیه کردند و خطاب به آنان گفتند: شما باید حِصنِ مستحکم کشور و نظام اسلامی، به معنی واقعی کلمه باشید.

در ابتدای این مراسم، رهبر انقلاب اسلامی، با حضور در یادمان شهدا، به شهیدان سرافراز ادای احترام کردند.

+ نوشته شده در چهارشنبه ۱۳۹۴/۰۷/۰۸ساعت 13:52 توسط نامجوزحمتکش |

مصیبت درگذشت شهادت گونه جمعی ازحاجیان بیت الله الحرام به حضرت ولی عصر(عج)،مقام معظم رهبری,مسلمانان وآزادگان جهان تسلیت می گوییم.

+ نوشته شده در چهارشنبه ۱۳۹۴/۰۷/۰۸ساعت 13:15 توسط نامجوزحمتکش |

قطره های عاطفه در مدارس بردخون سیلی از محبت ایجاد کرد

همزمان با سراسرکشور، دانش آموزان بردخونی با دستان پرعاطفه به یاری هم کلاسی های خود شتافتند

رئیس اداره آموزش و پرورش بردخون در آیین جشن عاطفه ها در دبستان حافظ روستای شهنیاء، اظهار داشت: جشن عاطفه ها نمونه ای از نیکوکاری، احسان و انفاق در جامعه است و برای به نمایش گذاشتن مهربانی و انسان دوستی در ماه مهربان مهر برگزار می شود.

عباس جمالی فرد افزود: این جشن که از سالها پیش در کشور برگزار می شود برگرفته از تعالیم حیات بخش الهی است که حس نوع دوستی مسلمانان و ایرانیان را نشان می دهد و هدفی والاتر در ترویج فرهنگ انفاق و نیکوکاری در جامعه دارد.

وی اضافه کرد: این برنامه هرساله با مشارکت و همکاری کمیته امداد، حمایت نهادها و ادارات و حضور فعالانه مردم نوعدوست برگزار     می شود و سالانه شاهد برنامه های خیرخواهانه شامل جشن عاطفه ها در ابتدای سال تحصیلی، احسان دانش آموز در نیمه سال تحصیلی و جشن نیکوکاری در اواخر سال هستیم.

رئیس اداره آموزش و پرورش بردخون با بیان اینکه پاکت های جمع آوری کمک ها چند روز قبل بین دانش آموزان توزیع شده است، گفت: پاکت های اهداء کمک های نقدی ازکمیته امداد دریافت و در اختیار مدارس قرار گرفت و آنان به صورت اختیاری کمک هایی را در این پاکت ها قرار دادند و در مراسم ویژه ای به مراکز جمع آوری تحویل دادند.

در این آیین تعدادی از مسئولان، اولیا، فرهنگیان و دانش آموزان حضور داشتند.

+ نوشته شده در چهارشنبه ۱۳۹۴/۰۷/۰۸ساعت 11:0 توسط نامجوزحمتکش |

با حضور مسئولان از برگزیدگان جشنواره عکس شهدای گمنام تجلیل شد

دبیر جشنواره عکاسی شهدای گمنام شهر بردخون در این آیین اظهار داشت: با هدف زنده نگه داشتن نام و یاد شهدا، ایجاد بستر مناسب برای بروز و ظهور خلاقیت های هنرمندان با موضوع به تصویرکشیدن حماسه عظیم مردم در استقبال از شهدای گمنام در بردخون و انعکاس فعالیت های همه اقشار و دست اندرکاران جشنواره عکاسی شهدای گمنام برگزار شد.

صادق نظری افزود: با فراخوان جشنواره که از13 مرداد انجام گرفت بلافاصله هنرمندان و عکاسان و اقشار مختلف پس از پایان مراسم تشییع شهدای گمنام اقدام به ارسال عکس های خود کردند و بیش از200اثر که با تلفن همراه و دوربین عکاسی تصویربرداری شده بود به ستاد جشنواره رسید.

وی اضافه کرد :با توجه به اهمیت و جایگاه این جشنواره و کیفیت بالای آثار ارسالی، داوری آثار توسط سه عکاس مطرح استانی محمد صحافی زاده، حسن فخرایی و سعید صفایی انجام گرفت که در نهایت آثار مهدی فقیهی، امین الله ابراهیمی و محمّد عمرانی به ترتیب مقام های اوّل تا سوم را کسب نمودند و9 اثر دیگر علاوه برآثار برگزیده به نمایشگاه راه یافت.

نظری ادامه داد: نمایشگاه آثار عکاسی شهدای گمنام همزمان با هفته دفاع مقدس و اربعین شهدای گمنام با حضور مسئولان شهرستان و بخش آغاز شد و به برگزیدگان اوّل تا سوّم به ترتیب4 ،3و2 میلیون ریال به همراه تندیس و لوح تقدیر اهداء گردید.

دبیر جشنواره عکاسی شهدای گمنام شهر بردخون با تقدیر از همراهی و مشارکت همه هنرمندان و علاقمندان، خاطرنشان کرد: این جشنواره و نمایشگاه با همکاری ستاد استقبال از شهدای گمنام بردخون ، سایت دیرنیوز و حمایت یکی از خیرین شهرستان برگزار شد و چاپ آثار با تلاش پایگاه های مقاومت شهر صورت گرفت.

+ نوشته شده در دوشنبه ۱۳۹۴/۰۷/۰۶ساعت 19:38 توسط نامجوزحمتکش |

در آیینی با حضور مردم و مسئولان بردخون برگزار شد: چهلمین روز شهدای گمنام و یادواره سردار شهید بردستانی و شهدای شهر بردخون

در مراسم چهلمین روز شهدای گمنام و یادواره سردار شهید یوسف بردستانی و شهدای شهر بردخون، یکی از فرماندهان و یادگاران دوران دفاع مقدس، اظهار داشت: رزمندگان اسلام با ایثار و رشادت و با کمترین ابزار و ادوات جنگی از کشور اسلامی دفاع کردند و برای اولین بار وجبی از خاک میهن اسلامی در اختیار دشمن قرار نگرفت و سرافرازانه مقابل دشمن ایستادیم و دنیا را متحیر کردیم.

سردار عبدالصاحب عبودزاده با ذکر خاطراتی از امدادهای غیبی و پیروزی های رزمندگان اسلام، افزود: شهدای عزیز متعلق به سراسر کشور اسلامی ایران هستند و جایگاهی والا دارند و همواره با ما هستند و در سختی ها و مشکلات به یاری ما می آیند.

وی با بیان اینکه شهدا دین و ولایت را بیمه کردند، اضافه کرد: شهدا گمنام نیستند و همچون خورشیدی درخشان در آسمان کشور می درخشند و ما در عرصه تاریخ گمنام هستیم.

امام جمعه موقت بردخون نیز گفت: شهدا در اوج عبادت و عبودیت بودند و فضایی را بر جامعه حاکم نمودند که روح شهادت و ایثار را ترویج می داد پس این فضا نباید کمرنگ شود و همواره آن را احیاء کنیم.

حجت الاسلام محمّد جواد عاشوری با اشاره به اینکه شهدای عزیز در اوج رضایتمندی به سوی شهادت رفتند، افزود: شهدا در میدان نبرد باهم مسابقه می دادند و برای رسیدن به خدا از هم سبقت می گرفتند که باید از این عمل درس بگیریم.

در ادامه رضا واعظ مداح اهلبیت(ع) در رثای شهدای عزیز به مرثیه خوانی پرداخت.

این مراسم به همت ستاد شهدای گمنام، حوزه مقاومت کربلا و پایگاه مقاومت شهید بهشتی در بوستان شهدای گمنام برگزار شد و تعدادی از مسئولان شهرستان دیّر، بخش بردخون و اقشار مختلف مردم در آن حضور داشتند.

+ نوشته شده در شنبه ۱۳۹۴/۰۷/۰۴ساعت 15:3 توسط نامجوزحمتکش |

همزمان با هفته دفاع مقدس انجام  گرفت: برگزاری یادواره  آبروی محله در روستای جاشک

همزمان با هفته دفاع مقدس  یادواره  آبروی  محله شهید گرگعلی چراغزاده  در روستای  جاشک  شهرستان دیّر برگزار شد

یکی از فرماندهان و یادگاران دفاع  مقدس در این آیین با ذکر خاطراتی ازدوران  حماسه و ایثار، اظهار داشت:36 کشور دنیا با برنامه ریزی  و هماهنگی آمریکا و انگلیس  صدام را در آغاز و ادامه جنگ بر ضد ایران  اسلامی یاری  دادند.

حسن دریانورد افزود: مردم ایران هیچگاه جنگ طلب  نبودند و برای حفظ  دستاوردهای  انقلاب  اسلامی  دفاع کردند اما تعدادی  از کشورها مانند کشورهای  حوزه خلیج فارس با تمام توان،  کشور متجاوز را کمک  کردند.

وی با بیان اینکه  60درصد شهدا از جوانان بودند، گفت: رزمندگان  اسلام با امدادهای  غیبی خداوند و ائمه اطهار و با ایمان، تقوا و ولایت پذیری  بر دشمنان  پیروز شدند پس قدردان شهدا و خانواده های  شاهد و ایثارگر باشیم  و این گنجینه ارزشمند را فراموش نکنیم.

پس از اجرای چند کلیپ پیرامون جایگاه شهیدان و شهید چراغزاده، عباس صالحی یکی از  مداحان اهلبیت  در مصیبت شهدا مرثیه خوانی کرد و در پایان با تقدیم هدایایی از خانواده شهید چراغزاده  تجلیل  شد.

شهید گرگعلی چراغزاده  در سال 1341در روستای جاشک شهرستان  دیّر متولد شد و در مورخه4 مهرماه سال1362به  فیض شهادت رسید.

این مراسم به همت حوزه  مقاومت نجف اشرف و  پایگاه مقاومت انصار آبدان و با همکاری  دهیاری  و شورای اسلامی  روستای  جاشک  به اجرا درآمد.

+ نوشته شده در جمعه ۱۳۹۴/۰۷/۰۳ساعت 14:37 توسط نامجوزحمتکش |

امام جمعه  موقت بردخون عنوان  کرد: با قربانی نفس سرکش خود همه  روزها را عید کنیم

حجت الاسلام محمّد جواد عاشوری در خطبه های نماز عید سعید قربان در بوستان  شهدای  گمنام، اظهار داشت: در فرهنگ اسلامی قاعده ای عمومی برای عید مطرح شده که می تواند مصداق  زیادی داشته باشد یعنی اینکه درهر روزی  گناه نشود عید می دانیم  پس با قربانی نفس سرکش خودهمه روزها را عید کنیم.

وی افزود: بسیاری از فقرا در طی سال قادر به تهیه  گوشت برای خانواده خود نیستند و شایسته است  افرادی  که  توان  مالی دارند قربانی را بین فقرا و نیازمندان تقسیم کنند تا در این روز عید، شادی  به همه مردم  برسد.

عاشوری با اشاره به عید سعید غدیرخم، گفت: سال  قبل بازسازی  واقعه غدیر در بردخون برگزار شد که اجرای  باشکوه  این  برنامه در کشور رتبه اوّل را کسب کرد که  نتیجه تلاش دست اندرکاران ستاد غدیر و همه مردم  و مسئولان  بخش  بردخون می باشد و امیدوارم این عید فرخنده امسال باشکوه  ویژه ای اجرا شود.

امام جمعه بردخون به مشکل آب شهر نیز اشاره کرد و ادامه داد: متأسفانه مسئولان  نسبت به  مشکل قطعی  آب خوب  عمل نمی کنند که توقع داریم حداقل مردم را از زمان قطعی آب مطلع  کنند تا نسبت به ذخیره سازی اقدام شود زیرا ساعات  قطع  آب به صورت  ثابت  مشخص نیست و این موجب نارضایتی  شده  است.

+ نوشته شده در پنجشنبه ۱۳۹۴/۰۷/۰۲ساعت 9:24 توسط نامجوزحمتکش |

زنگ مقاومت و آغاز سال تحصیلی جدید در مدارس بردخون به صدا درآمد

نماینده مدیرکل آموزش و پرورش استان بوشهر در آیین بازگشایی مدارس در دبیرستان شهید بردستانی بردخون با ابلاغ سلام و تشکر مدیرکل آموزش و پرورش استان اظهار داشت: ماه مهر ماه شکوفایی، آموختن و جهاد علمی است و دانش آموزان وظیفه ای خطیر و سرنوشت ساز دارند زیرا آینده ایران اسلامی به دست آنان رقم خواهد خورد.

خلیل طهماسبی بردخون را منطقه ای زرخیر و عالم پرور در استان و کشور دانست و گفت: بیش از 10امام جمعه کشوری و استانی از این دیار برخاسته اند و بهترین دانش آموزان، معلمان و متخصصان در این منطقه رشد کرده اند و این از افتخارات بردخون است.

رئیس اداره آموزش و پرورش منطقه بردخون نیز گفت: منطقه بردخون دارای نیروی انسانی متخصص، مجرب، کارآمد و پرتلاش است که باعث اعتلای تعلیم و تربیت منطقه می شوند و بر افتخارات و موفقیت های مدارس می افزایند و دانش آموزانی نخبه و آینده دار را وارد جامعه می کنند.

عباس جمالی فرد با تأکید بر افزایش مشارکت ها در آموزش و پرورش، افزود: عدالت اجتماعی را با عدالت آموزشی عملی سازیم و با ارائه خدمات آموزشی و پرورشی به دورترین روستاها همه تشنگان علم را سیراب کنیم.

وی با بیان اینکه آموزش ابزاری در خدمت تربیت است، خاطرنشان کرد: بزرگانی در این دیار پرورش یافته اند که باعث عزت و افتخار هستند پس باید گذشته افتخارآمیز خود را تکرار کنیم و در مسیر رسیدن به اهداف بلند آموزشی و پرورشی از همه توان و امکانات بهره ببریم.

پس از اجرای برنامه های متنوع، زنگ مقاومت و آغاز سال تحصیلی جدید به صدا درآمد و نمایشگاه یاد یاران به مناسبت هفته دفاع مقدس افتتاح شد و دانش آموزان با نام و یاد خداوند و در سایه قرآن پا در کلاس های درس گذاشتند.

در آیین آغاز سال تحصیلی، نمایندگان اداره کل، مسئولان بخش، تعدادی از روحانیون، خانواده های معظم شهدا، اولیای دانش آموزان، بازنشستگان، شوراهای اسلامی و دهیاران حضور داشتند.

+ نوشته شده در چهارشنبه ۱۳۹۴/۰۷/۰۱ساعت 13:7 توسط نامجوزحمتکش |

+ نوشته شده در چهارشنبه ۱۳۹۴/۰۷/۰۱ساعت 12:25 توسط نامجوزحمتکش |

مطالب قدیمی‌تر