پیشنهاد شما برای تعطیلات نوروزی چیست؟

جاذبه های گردشگری و سیاحتی و زیارتی بخش بردخون را جهت آشنایی و بازدید مسافران نوروزی بیان نمایید.

+ نوشته شده در سه شنبه ۱۳۹۳/۱۲/۰۵ساعت 22:57 توسط نامجوزحمتکش |

آیا برگزاری هفته فرهنگی شهرستان دیّر به شیوه کنونی تأثیری درارتقاء و معرفی فرهنگ شهرستان دارد؟

چه راهکار و پیشنهاداتی را برای تقویت زیرساخت های فرهنگی و ثبت و ضبط داشته های فرهنگی وگذشته پرفروغ شهرستان دارید؟

حضور چه افراد و شخصیت هایی را در این همایش یک هفته ای مناسب می دانید؟

+ نوشته شده در سه شنبه ۱۳۹۳/۱۲/۰۵ساعت 21:19 توسط نامجوزحمتکش |

معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش استان بوشهر: وظیفه مربیان پرورشی تقویت ارزش ها و باورهای دینی است

معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش استان بوشهر گفت: وظیفه مربیان پرورشی تقویت ارزش ها و باورهای دینی و فرهنگی است

سیروس فتحی در جمع مربیان حوزه پرورشی منطقه بردخون اظهار داشت: نگاه به حوزه امور تربیتی یک باور است و در این فضا کار و زمان مهم نیست چرا که مربیان پرورشی سربازان فرهنگی هستند و برای تقویت ارزش ها و باورهای دینی و فرهنگی تلاش می کنند. 

وی با بیان اینکه مربیان پرورشی وظیفه شناخت استعدادها و پرورش آن در دانش آموزان دارند، افزود: دانش آموزان در واقعیات امروز قرار گرفته اند و باید کاری کنیم که آن را در درون خود باور و پرورش دهند و همگام با جهانی سازی و براساس سند تحول بنیادین به حیات طیبه برسند.

فتحی اضافه کرد: امروزه دانش آموزان ابزارهای جدید و فضای مجازی و رسانه ای در اختیار دارند که باید اهداف را یکسو کنیم و با بهره گیری از عنصر تبلیغات، برای عملیاتی کردن آن تلاش کنیم و آنان را با طریقه استفاده از فناوری های جدید آشنا سازیم و برای اجرایی شدن آن نیاز به توانمندسازی مربیان داریم چرا که در عصرارتباط نیازها ساعتی تغییر می کند.

معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش استان بوشهر گفت: از ظرفیت همه معلمان و مربیان در پرورش استعدادها و فعالیت ها بهره ببریم زیرا مخاطب نمی پذیرد کار فرهنگی مانند گذشته انجام شود پس با دنیای امروز مخاطب همراه شویم و با استفاده از مدیریت زمان استعدادهای ناشناخته را کشف کنیم.

وی نزدیک شدن و نفوذ در دل های دانش آموزان را مؤثر دانست و تصریح کرد: آشنایی دانش آموزان با مسائل اعتقادی و دینی، روانشناسی تربیتی، مسائل روز و سیاسی ضروری است که با هنر استفاده از همه دانش آموزان در فعالیت های تربیتی، تعامل با اولیا، استفاده از ظرفیت های مدرسه و فعالیت های جذاب می توان به نتیجه دلخواه رسید.

فتحی با اشاره به اینکه امیدواریم آغاز احداث اردوگاه بردخون را در سال94 شاهد باشیم، خاطرنشان کرد: کتاب فعالیت های سال امور تربیتی از سال94در اختیار مربیان پرورشی قرار می گیرد تا براساس تقویم پرورشی فعالیت های خود را تنظیم کنند.

+ نوشته شده در یکشنبه ۱۳۹۳/۱۲/۱۰ساعت 13:2 توسط نامجوزحمتکش |

رئیس اداره آموزش و پرورش منطقه بردخون: مهم ترین هدف امور تربیتی حفاظت از سنگرهای اعتقادی است

رئیس اداره آموزش و پرورش منطقه بردخون گفت: مهم ترین هدف امور تربیتی حفاظت از باورها و سنگرهای اعتقادی است

عباس جمالی فرد در آیین تجلیل از مربیان پرورشی منطقه بردخون اظهارداشت: حوزه پرورشی فضای کار و فعالیت هدفمند و سازنده است که مربیان زمان و مکان نمی شناسند و مرزی برای فعالیت وجود ندارد و این روحیه را در بین سربازان فرهنگی می بینیم. 

وی با بیان اینکه می توان با دست خالی فعالیت کرد، افزود: در گذشته امکاناتی وجود نداشت اما مربیان پرورشی با روحیه جهادی           می کوشیدند از همه توان خود برای اعتلای فرهنگ و پاسخگویی به نیازها و خواسته های دانش آموزان بهره ببرند.

جمالی فرد توانمندکردن مربیان را از اولویت های حوزه پرورشی دانست و گفت: تشکیل کارگاه های آموزشی، برگزاری جلسات نقد و بررسی، گرایشی کردن مربیان، تبدیل وضعیت همکاران به حوزه پرورشی، محدودیت مسابقات فرهنگی هنری و سرمایه گذاری انسانی می تواند زمینه اعتلای فعالیت های پرورشی را فراهم کند.

معاون پرورشی و تربیت بدنی اداره آموزش و پرورش منطقه بردخون نیز گفت: همه پیشرفت های مادی و معنوی ریشه در تربیت افراد دارد و تربیت فصل شکوفایی است و همه ما مدیون مربیانی هستیم که با تدبیر آنان شکل می گیرند زیرا مربیان چراغ راه هدایت در جامعه می باشند.

عبدالخالق قایدی با تشریح فعالیت های حوزه پرورشی، افزود: مشق مهربانی و دیدار با خانواده های شهدا، تدبر در آیات مهربانی، برگزاری مسابقات فرهنگی هنری، برگزاری همایش ها و نمایشگاه ها در مدارس، یادواره های شهدای دانش آموز، نشست پرسش و پاسخ، اجرای جشنواره های مختلف دانش آموزی و بومی محلی گوشه ای از تلاش های این حوزه است.

وی خواسته های خود را مطرح کرد و گفت: توسعه زیربنایی اردوگاه های دانش آموزی، حضور تأثیرگذار دانش آموزان در برنامه های صدا و سیما، تجهیز اتاق پرورشی مدارس، تبدیل سالن کانون شهید نامدار به سینما تربیت، احداث نمازخانه و تجهیز نمازخانه های مدارس، راه اندازی دارالقرآن در منطقه، بازسازی ساختمان کانون فرهنگی تربیتی و افزایش نیروی پرورشی در منطقه از مطالبات جدی منطقه بردخون   می باشد.

در ادامه با تقدیم لوح و هدایایی از 30 نفر از مربیان حوزه پرورشی منطقه بردخون تجلیل شد.

+ نوشته شده در یکشنبه ۱۳۹۳/۱۲/۱۰ساعت 12:30 توسط نامجوزحمتکش |

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

+ نوشته شده در دوشنبه ۱۳۹۳/۱۲/۰۴ساعت 14:32 توسط نامجوزحمتکش |

جلسه بخشدارباروسای آبفاوآبفاردیروبردخون درزمینه بهبودآبرسانی بخش بردخون

 

+ نوشته شده در یکشنبه ۱۳۹۳/۱۲/۰۳ساعت 23:41 توسط نامجوزحمتکش |

مدرسه زیر10نفرامت ملسوخته کتابخانه دار شد

در آیینی دبستان امت ملسوخته منطقه بردخون کتابخانه دار شد

بخشدار بردخون با تقدیر از دست اندرکاران این طرح اظهار داشت: کتاب و مطالعه در زندگی و کار مردم تأثیر شگرفی دارد که لازم است همه افراد جامعه نسبت به کتابخوانی توجه ویژه داشته باشند.

حیدر عمرانی بهترین زمان مطالعه را ایام تحصیل دانست و گفت: باید تلاش کنیم تجهیزات و امکانات کافی و مورد نیاز را برای گسترش مطالعه در جامعه بویژه مدارس و بین دانش آموزان فراهم کنیم که اجرای طرح 77 کتابخانه در مدارس  زیر 10نفر اقدامی خداپسندانه است.

رئیس اداره آموزش و پرورش منطقه بردخون نیز در این آیین گفت: دانش آموزان روستاها به کتاب و مطالعه علاقه و دلبستگی خاصی دارند اما مشکلات مالی و تهیه کتاب باعث کاهش زمان کتابخوانی شده است که راه اندازی کتابخانه های کوچک در مدارس زیر10نفر در راستای عدالت اجتماعی صورت می گیرد.

عباس جمالی فرد افزود: این طرح خلاقانه، دانش آموزان روستاهای دورافتاده،محروم و کم جمعیت را به آینده امیدوار می کند و با مطالعه کتب گوناگون بینش، اطلاعات و دانش خود را پرورش و تقویت می کنند.

در پایان قفسه کتابخانه و کتابهای اهدایی در این مدرسه نصب و راه اندازی شد تا 4دانش آموز این مدرسه بتوانند از مزایای مطالعه کتاب بهره ببرند.

این طرح ابتکاری توسط عبدالمحمد شعرانی مشاور مدیرکل آموزش و پرورش استان در مدارس با جمعیت کمتر از10نفر استان در حال اجرا می باشد.در منطقه بردخون سه مدرسه زیر10نفرمستقر است که دارای کتابخانه خواهند شد.

+ نوشته شده در یکشنبه ۱۳۹۳/۱۲/۰۳ساعت 23:21 توسط نامجوزحمتکش |

قیصر شعر و غضنفر کلام / رفت و شعر بودنش چه ناتمام

بحر علم و ظرف حلم و اهل سلم / هم کلامش شعر و شعر او کلام

معرفی قیصر بردخونی (حاج مرتضی قیصری) شاعر و دوبیتی سرای بردخونی

حاج مرتضی قیصری (غضنفری) فرزند مرحوم حاج حسین حصیری متخلص به «قیصر یا قیصری» به سال 1322 در بردخون زاده شد.وی در بردخون از جمله نزد برادر خود مرحوم حاج ابوالقاسم قرآن و دانش مکتبی را آموخت،برای کار از همان اوان نوجوانی به گناوه و کشورهای خلیج فارس مسافرت کرد.

 وی مدتی درگناوه سکنی گزید و در سه دهه آخر عمر خود به زادگاهش بردخون برگشت. شغل اصلی وی لحاف دوزی بود که از جوانی تا از کارافتادگی به آن مشغول بود.وی به امر عریضه و وکالت هم آشنایی داشت و گاه مشغول بود. دهه پایانی عمر خود از کارافتاده و فلج و خانه نشین گردید.

 وی در سرودن دوبیتی طبعی روان داشت و اشعارش به شیوه مفتون می باشد. بیشتر دوبیتی هایش در یاد مرگ و درد زمانه است. اشعار پراکنده ای در قالبهای دیگر هم با موضوعات مذهبی انقلابی (امام خمینی) و فرهنگ عامه و منظومه بلند و پرمعنایی درباره خالوحسین نیز دارد. مطالبی درباره تاریخ بردخون از او باقی مانده است. قیصر بردخونی 26 دیماه 1393 درگذشت و در بردخون ماوای گرفت. وی در نهایت گمنامی به سر می برد.  

نمونه ای از اشعار آن مرحوم:

رسیدم زادگاهم خورد و خسته / تن رنجور و دست پینه بسته

بگویید قیصری آمد به غربت / شمال بردخون تنها نشسته

***
بتا محنت دلم را جا گرفته / غم و اندوه دلم ماوا گرفته

رسيده قيصری درزادگاهش / شمال بردخون سکنا گرفته

***

پس ازمرگم گذرکردی مزارم / که من درزيرخاک سرد نيارم

مگوقيصرچرا خواب عميق است / نشين گريه بکن اندر فراقم

***

جبينم بين بسی ارژنگ دارم / قريب است تا شود سکنا مزارم

قد قيصر زبرنا دال گشته / چه بد کردم که بد شد روزگارم

***

دل از ناديدن ابروت مشکل / بدام تو فتادم چيست حاصل

دمی قيصر نشيند کوي دلبر / کند نظاره بر روت از ته دل

***

تبه شد ای رفيقان روزگارم / فلج شد دست وپا چاره ندارم

نشيند قيصری با اين دل زار / ز اندام فلج من بيقرارم

***

عجب بخت بدی برگشت به اقبال / که اندامم فلج گرديده الحال

عجب بنگر به قيصر در وطن زار / نمی پرسندازحال ونه احوال 

باتشکرازهمکارپرتلاش جناب سلیمان بحرانی

+ نوشته شده در یکشنبه ۱۳۹۳/۱۲/۰۳ساعت 21:41 توسط نامجوزحمتکش |

بخشدار بردخون خواستار بازاریابی محصولات کشاورزی بخش  بردخون  شد

حیدر عمرانی در نشست هم اندیشی مشکلات کشاورزان بخش بردخون  اظهار داشت: کشاورزان از جمله اقشار پرتلاش و تأثیرگذار در توسعه  و تقویت اقتصاد کشور، خودکفایی  و بالندگی  کشور می باشد که  از جایگاه  ویژه ای در جامعه برخوردار هستند اما امسال  محصول گوجه فرنگی  در بخش بردخون با کاهش تقاضا و افت قیمت  مواجه شد و کشاورزان را دچار مشکلاتی  نمود.

وی افزود: آموزش  کشاورزان در  زمینه کاشت، داشت  و برداشت صحیح  محصولات  کشاورزی  توسط جهاد  کشاوزی، بازاریابی محصولات با همراهی تعاونی دهیاران می تواند آنان را در عرضه محصول  به  قیمت  مناسب یاری  دهد.

عمرانی اضافه کرد: کشت خارج  از اصول، زمین های کشاورزی را تا چند سال  آینده نابود می کند و ذخیره  منابع آبی به پایان می رسد و آینده ای را  انتظار می کشیم  که در مقابل پول هیچ  محصولی  در اختیارمان  قرار نمی گیرد زیرا هرکس به اندازه مصرف تولید خواهد کرد و آب و زمینی وجود ندارد تا کشتی صورت گیرد و محصولات را در برابر پول  بفروشیم.

در این نشست تصمیم گرفته شد ادارات جهاد کشاورزی، صنعت  معدن  و تجارت  برای  بازاریابی  در استان های سردسیر مانند کهکیلویه و بویراحمد، چهار محال  بختیاری  و اصفهان تلاش کنند و در زمینه  بازگشایی مرز شلمچه، پرداخت  یارانه  کشاورزی، پرداخت هزینه  انتقال محصول گوجه فرنگی  پیگیری های  لازم  صورت  گیرد.

این جلسه هم اندیشی با حضور مدیران جهاد کشاورزی، صنعت  معدن  و تجارت شهرستان، رئیس  شورای  اسلامی بخش، نماینده  دهیاران، مشاور بخشدار در امور روستایی و کشاورزی در بخشداری بردخون  برگزار گردید.

+ نوشته شده در یکشنبه ۱۳۹۳/۱۲/۰۳ساعت 10:0 توسط نامجوزحمتکش |

سومین یادواره شهید حیدر مغدانی در روستای مغدان بخش بردخون برگزار شد

امام جمعه شهر دیّر در این آیین با اشاره به جایگاه و مقام شهیدان اظهار داشت: شهیدان در جایگاه رفیعی نزد خدای متعال روزی می خورند زیرا مومنانی  که برای حفظ اسلام  و ناموس و دفاع از جامعه اسلامی پا در میدان جهاد در راه خدا می گذارند و عاشقانه به سوی معبود پرواز می کنند مقامی بلند به  دست  می آورند.

حجت الاسلام سید علی حسینی افزود: عزت  و آزادی  و استقلال  و امنیت  کشور مدیون شهدا است و اگر آنان نبودند وضعیت ما اکنون بهتر از کشورهای همسایه نبود چرا که دشمنان در موقعیتی نابرابر بر ما هجوم آوردند اما نتوانستند حتی یک وجب از خاک ما را اشغال کنند و به همین دلیل هرگز نمی توانیم دین خود را به شهیدان  اداء  کنیم.

وی هدف از این یادواره ها را درک پیام شهید دانست و اضافه کرد: دشمن در جنگ نظامی  و سیاسی نتوانست  کاری از پیش ببرد و امروز به جنگ فرهنگی و اقتصادی روی آورده است که تلاش می کند با گسترش فساد و فحشاء و شبکه های ماهواره ای مردم را از باورهای دینی دور کند و بی حیایی را در جامعه نهادینه  کند.

حسینی ادامه داد: متاسفانه  در زمینه اقتصادی آنچه رهبر معظم انقلاب اسلامی  از مسئولان خواسته عملی نشده  پس خانواده ها صرف جویی کنند و به کالای داخلی توجه داشته باشند زیرا تهیه کالای خارجی باعث  بی کاری  مردم کشور و کمک به کشورهای  خارجی است.

امام جمعه شهر دیر با بیان اینکه اگر ایرانی بخواهد  می تواند، تصریح  کرد: تولیدکننده  باشیم  و دشمنان را تحریم کنیم و ضمن شناخت مسئولیت خود، به ولایتمداری  و پاسداری از ارزش های اسلامی  و دفاع از آرمان های  والای شهیدان  و حضور فعالانه  در صحنه های نظام اسلامی پایبند باشیم.

در ادامه عبدالحسن حاجی زاده  مسئول ستاد یادواره شهید مغدانی گزارشی ارائه داد  و پس از قرائت دکلمه  توسط خواهر شهید و وصیت نامه شهید توسط خواهرزاده  شهید، سرهنگ مجتبی واعظی از راویان  کشوری  به ذکر خاطراتی از شهدای عزیز پرداخت و همزمان با تشییع نمادین  شهید غلامرضا الوندی مداح  اهلبیت(ع)مرثیه  خوانی نمود.

سومین یادواره شهید حیدر مغدانی با حضور مسئولان بخش  و شهرستان  و اقشار مختلف مردم در گلزار شهدای روستای مغدان  بخش بردخون  برگزار شد.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

+ نوشته شده در شنبه ۱۳۹۳/۱۲/۰۲ساعت 16:0 توسط نامجوزحمتکش |

مطالب قدیمی‌تر