جلسه پایانی انجمن شعروادب مجتمع فرهنگی هنری بردخون درسال 93  

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

+ نوشته شده در جمعه ۱۳۹۴/۰۱/۰۷ساعت 9:53 توسط نامجوزحمتکش |

 

+ نوشته شده در جمعه ۱۳۹۴/۰۱/۰۷ساعت 8:42 توسط نامجوزحمتکش |

+ نوشته شده در جمعه ۱۳۹۴/۰۱/۰۷ساعت 7:43 توسط نامجوزحمتکش |

جاذبه های زیارتی، سیاحتی و گردشگری بخش بردخون

بخش بردخون جاذبه های گردشگری زیادی نظیر منطقه حفاظت شده مند با گیاهان و جانوران کمیاب و حیات وحش منحصر به فرد، پارک ملی نخیلو، جزایر چهارگانه خان و نخیلو و ام الگرم و تهمادو (بهشت پرندگان)، رودخانه و پل مند، تپه های ماسه ای، مزارع گوجه فرنگی، امامزاده امیردیوان وکوه درنگ و امامزاده ها و زیارتگاه های مختلف در شهر و روستاها، سواحل دریا و جنگل های حرا،کنارهای بال بالو(بگدو) و بقایای قدیمی است .

پارک جنگلی سجادیه و مناظر طبیعی و سرسبز شهر و روستاها و بوستان ولایت بردخون نیز آماده حضور هموطنان عزیز می باشد.

به دلیل اینکه بردخون در مسیر جاده ساحلی بوشهر به دیّر قرار دارد و در آینده میزبان پروژه های عظیم پارس شمالی است سالانه شاهد پذیرش و ورود تعداد زیادی از مسافران  است که برخی در مدارس شهر و روستاها و عده ای نیز در پارک های شهر اسکان می یابند.

علاوه بر این وجود آثار و تاریخ گذشته نیاکان و پدران مردم این دیار، صنایع گلیم بافی و جاجیم و عبابافی جذابیت های بردخون را بیش ازگذشته نموده و مشتاقان زیادی را به سمت خود می کشاند.

بردخون به دلیل زیرساخت ها و استعدادهای طبیعی و انسانی درآینده تبدیل به قطب اقتصادی، فرهنگی، کشاورزی و صنعتی خواهد شد.

علاوه بر اینها و مهمتر اینکه وجود تعدادی از امامزاده ها و اماکن مذهبی در بخش بردخون موجب ایجاد فضای معنوی و حضور پرشور و شعور علاقمندان در جوار این عزیزان              می شود.

برخی از امامزاده های بخش بردخون عبارتند از:

1 – شاه فرج الله(امیردیوان) - روستای آبکش، کوه درنگ

2 – سید علی رکنی حسینی - شهر بردخون، گلزار شهدا

۳- حاج آقاسیداسدالله رکنی حسینی،شهربردخون،گلزارشهدا

۴ – میر کمال الدین- شهر بردخون، گلزار شهدا

۵ – حاج سیدقاسمعلی- شهر بردخون، جنوب غربی بردخون

۶ – بی بی زینب -شهر بردخون، گلزار شهدا

۷ – حاج سید محمّد حسینی - شهر بردخون، گلزار شهدا

۸– شاهزاده محمّد -روستای شهنیا

۹ – پیر سبز -روستای آبکش

۱۰ – پیر حمزه -روستای آبکش

۱۱ – مقبره سید شهریار - روستای آبکش

12– مقبره سید جواد- روستای آبکش

1۳ – پیر مراد -روستای وحدت آباد

1۴ – شاهزاده محمّد -روستای کناری

1۵ – شاهزاده محمّد -روستای بردخون کهنه

1۶ – شاه پیر خیر -روستای بردخون کهنه

نکته:ممکن است امامزاده ها و سادات بزرگواری در شهر و روستاهای بخش بردخون مدفون شده باشند و مردم در جوار آنان حاضر شوند ولی  از نام یا محل دفنشان بی خبر باشیم.ضمن پوزش و عذرخواهی پیشاپیش، خواهشمندیم اطلاعات آنها را جهت درج اعلام فرمایید.

منطقه حفاظت شده مند و جزایر

منطقه حفاظت شده مند در بخش بردخون واقع شده و وظیفه حفاظت از محیط زیست منطقه  ازجمله تعداد زیادی آهو و دیگر گونه‌های جانوری و درختان حرا و گونه‌های گیاهی موجود را به عهده دارد که در جنوب رودخانه مند و حاشیه خلیج فارس واقع است .

این منطقه اکوسیستم خشکی - آبی دارد و گونه لاک پشت کم نظیر نوک عقابی در جزایر آن زندگی می کنند و انواع پرندگان دریایی از قبیل حواصیل، پرستوهای دریایی در این منطقه به سر می‌برند.

رودخانه مند از رودخانه‌های طویل ایران است که از استان فارس سرچشمه می‌گیرد و در مرز بخش بردخون با بخش کاکی شهرستان دشتی به خلیج فارس می‌ریزد.

جزیره نخیلو در حال حاضر بیش از هر چیز محل زیست لاک پشتان خلیج فارس است و از این نظر اهمیت زیست محیطی قابل توجهی دارد.

جزیره گرم مقابل بخش بردخون در خلیج فارس واقع شده و به علت وجود انبوه درختان جنگلی (موسوم به گرم) به همین نام نیز مشهور شده‌ است،این دو جزیره خالی از سکنه در حدود منطقه بردخون در سواحل جنوبی استان بوشهر، در فاصله کمی نسبت به یکدیگر قرار گرفته‌اند.

جزیره‌های مطاف، مرغی، تهمادو و چراغی که در مقابل بخش بردخون قرار دارند و خالی از سکنه‌ هستند از دیگر جزایر استان بوشهر دراین منطقه می باشند و جزیره ام سیله(خان) از دیگر جزایر منطقه بردخون است.

میدان گازی پارس شمالی مشترکا در بخش بردخون و بخش کاکی شهرستان دشتی مستقر است و مانند پارس جنوبی در عسلویه دارای ذخایر عظیم گاز می‌باشد.

امیر دیوان لقب امامزاده شاه فرج الله است که در دامنه کوه درنگ با بیش از هزار متر ارتفاع که از شمال به جنوب کشیده شده‌ و مرز شرقی بخش به حساب می‌آید و از نقاط زیارتی و دیدنی است که کوه مورد نظر نام امیر دیوان گرفته‌ ودارای معادن سنگ و ماسه می باشد.

آبشارگزخون

آبشارگزخون از دیگر جاذبه های بخش بردخون است که توانسته افراد بسیاری را به سوی خود جذب کند.این آبشار در17کیلومتری جنوب شهر بردخون و در قسمت شرق جاده ساحلی دیربوشهر واقع است که از جاده تا آبشار حدود یک ساعت پیاده راه است.

آب ودرختان

بردخون مانند همه مناطق گرمسیری جنوب ایران تابستانی طولانی و گرم و زمستانی کوتاه و از نظر بارشی کم و بی ثبات دارد و همین امر باعث شده تا کشاورزی و دامداری که شغل اصلی مردم است از ثبات چندانی برخوردار نباشد.

دلیل عمده ایجاد مشاغل متنوع دیگر مانند اشتغال مردم در کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس،بقالی و صیادی همین بی‌اعتمادی مردم این منطقه به زمستان کوتاه و بی ثبات بردخون است،یک فقره آب زیرزمینی با عرضی ناچیز از روستای «کناری» تا «شیبرم» ادامه پیدا می کند و همه روستاهای شمال غربی این بخش در موازات غرب این آب زیرزمینی واقع شده‌اند.

گندم محصول اصلی کشاورزان منطقه بوده اما امروزه اکثر اراضی کشاورزی حتی نخلستان‌های منطقه زیر کشت محصول گوجه فرنگی رفته ‌است که به همین دلیل در سال‌های اخیر چند آب بند خاکی و سد احداث شده‌ که آب نهرهای فصلی منشعب از کوه «درنگ» را پشت خود نگه می‌دارند و موجب تقویت سفره های آب زیرزمینی منطقه         می شود.

در زمین‌های بایر منطقه دو دسته گیاه خودرو می روید:

  • دسته اول گیاهان خودرویی که مصرف غذایی و دارویی دارند،مانند: جوسال، توله،خلیلو،هکال(قارچ)، کاکل،منگک،گل زرد،اوشه(آویشن)،دریمه و تهما
  • دسته دوم خاربوته‌هایی می باشدکه مصرف غذایی برای جانوران وساخت پناهگاه دارد مانند: گرگم، زاپتک،گتک، اشک،خرگ، مور،خمه (خومه)، سلبخ و ارو(خارشتر).

عمده‌ترین درخت منطقه نخل می‌باشد که با آب و هوای اینجا سازگاری دارد اما به دلیل خشکسالی و کمبود آب کم کم رو به خشکی گراییده اند و به مرور از بین می روند و به جای آن زمین های نخلستان تبدیل به مزارع گوجه فرنگی و منطقه مسکونی می شود ،گز، کهور، سدر، همیدون و سپستان هم درختانی هستند که در جای جای منطقه خودنمایی می‌کنند.

شخصیت‌های دینی، علمی و فرهنگی

بردخون از قدیم بردخون و در یکی دو سده قبل دارای حوزه علمیه بوده و شخصیتهای عالم وبزرگواری از این منطقه عالم پرور برخاسته اند.

شخصیتهای عالم و دینی چون مرحوم آیت الله شیخ عبدالنبی بحرانی بردخونی (متوفی 1335 قمری) و پسران عالم او، آیت الله سید علی رکنی حسینی(متوفی 1359 قمری)، آیت الله شیخ علی بحرانی(درگذشته 1378 شمسی)، آیت الله شیخ محمد بحرانی دشتی گناوه ای (درگذشته 1379 شمسی4 دهه اخیر ساکن گناوه)،حجت الاسلام والمسلمین سید اسدالله رکنی حسینی (درگذشته1382 شمسی) و حاج سید محمد حسینی اشاره کرد.

میرکمال الدین بهزاد(متوفی 1098 قمری) جد سادات منطقه و امامزاده ای که در بردخون دارای بقعه می باشد، فایز دشتی هم که زادگاه او کردوان بوده و ملاحسن کبگانی دوره ای از عمرشان در بردخون کسب علم و فیض کرده است.

 از مرحوم احمد زایر عالی طاهر طاهری، زنده یاد شیخ عبدالمهدی بحرانی و حاج سید محمد حسینی نیز آثار منظومی به جای مانده است و آیت‌الله حاج سید احمد رکنی حسینی از مجتهدین ساکن قم از فرزندان این منطقه می باشد.

آیت‌الله حاج سید هاشم حسینی بردخونی(بوشهری)فرزند مرحوم حاج سید محمد حسینی، عضو جامعه مدرسین و مدیر حوزه علمیه قم، امام جمعه موقت شهر قم و نماینده استان بوشهر در مجلس خبرگان رهبری از فرزندان بزرگوار این شهر است.

سید بهمنیار حسینی مشهور به مفتون بردخونی و مفتون دشتی، فرزند سید علی اکبر، متخلص به مفتون شاعر بردخونی که شهرتش بیشتر در دوبیتی سرایی است و وی در سال ۱۳۴۱ و سن ۶۵ سالگی در گذشت.

خالوحسین بردخونی همرزم رئیسعلی دلواری در دفاع از مشروطیت جنوب و جنگ جهانی اول به هنگام هجوم بریتانیا به جنوب ایران جانانه از خاک میهن اسلامی دفاع کرد و به اسارت دشمن زبون درآمد

درعرصه دفاع مقدس نیز رزمندگان ما همدوش سایر مردم میهن اسلامی در برابر دشمن بعثی استقامت کردند و از خاک و ناموس ما حفاظت کردند.مردان دلاوری همچون سردار رشید اسلام شهید یوسف بردستانی از فرماندهان دلیرجنگ جانانه جنگیدند و در راه حفظ نظام اسلامی جان خود را فدا کردند.

امروز نیز بزرگانی از این منطقه برخاسته اندکه باکسب مدارج بالادر سطوح مدیریتی و مدارک دکترا و کارشناسی ارشد در دانشگاه ها و حوزه های علمیه کشور منشأ خدمات بسیار   می باشند.

مطرح ترین حوزه علمیه منطقه در این شهر قرار داشته که بزرگان فراوانی از آن برخاسته اند و پذیرای خیل مشتاقان و جویندگان و طالبان علم بوده است. حوزه علمیه با حضوربزرگانی همچون آیت الله شیخ عبدالنبی بحرانی بردخونی وحجت الاسلام سیدعلی رکنی حسینی وجود سادات گرانقدر و علمای بزرگوار و کوشا درمنطقه و تلاش در راه اعتلای مبانی علمی و دینی توانسته چهره بردخون را به عنوان شهری مذهبی و علمی به مردم بشناساند و این باعث شده تا منطقه ما در کشور شناخته شده و پویا بماند.

در گذشته علمای بزرگواری چون آیت الله شیخ عبدالنبی بحرانی بردخونی ، آیت الله سید علی رکنی حسینی ، آیت الله شیخ علی بحرانی و سادات گرانقدری چون حاج سید محمد حسینی ، سید اسدالله رکنی حسینی منشأ خیر و برکت بوده اند

بردخون با سابقه ای طولانی در میان مناطق کشور و استان از نظرفرهنگی و علمی می درخشد.این منطقه در قدیم مهد علم و ادب و هنر و زادگاه بزرگان بوده است.

شعرو ادب نیز از جایگاه ویژه ای دراین منطقه برخوردار است و حضور شاعران گرانقدری مانند: مفتون بردخونی ، مهیای بردخونی ، فایز دشتی و دهها شخصیت برجسته در این دیار گویای این امر است.

بردخون باز حضور مردان و زنان تلاشگر و ایثارگر را شاهد است و هرکس به سهم خود می کوشد مراحل ارتقاء وکیفیت بخشی را طی نمایند و امروز نیز دانشجویان وطلاب فراوانی از این منطقه برخاسته اند و نقش مهمی در مدیریت ها و خدمت رسانی به مردم را ایفا می کنند.

امروزبردخون دارای چهره های برجسته و اثرگذار در کشور است که نماینده استان در مجلس خبرگان رهبری حضرت آیت الله حاج سیدهاشم حسینی از این نمونه است و افراد فرهیخته ای که درسمت استاد دانشگاه و حوزه و مسئولیت های اجرایی و اداری مشغول خدمت هستند از جمله نخبگان منطقه هستند که نقشی مؤثر در پیشرفت و توسعه کشور ایفاء می نمایند.

وضعیت اقتصادی

بردخون به عنوان قطب کشاورزی استان بویژه در زمینه صیفی جات و محصولات جالیزی مطرح است و با کشت محصول گوجه فرنگی موجب ایجاد اشتغال و بهره وری و فعالیت بیشتر مردم شده است و باعث جذب نیروی کار از شهرستان ها و استان های دیگر شده است.

صید و صیادی نیز از سال ها قبل در این منطقه رواج داشته هرچند که این قشر از اسکله و موج شکن بی بهره اند و شاید تنها منطقه صیادی هستند که به شیوه های بسیارقدیمی و با قایق های امروزی به امر صید و صیادی می پردازند و به امرارمعاش مشغولند و جمعیت زیادی را تشکیل      می دهند.

زمانی که گمرک در بردخون وجود داشت، بسیاری از مناطق و شهرستان های همجوار مانند از آن بی بهره بودند و با وجود صید و صیادی و تجارت کالا و رفت و آمد مردم به کشورهای حوزه خلیج فارس، بردخون از رونق خوبی برخوردار بود.

مراکزفرهنگی هنری

1- کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان: شهربردخون خ مفتون،روبروی پارک کودک

2- مجتمع فرهنگی هنری بردخون:شهربردخون،بلوارشهیدبردستانی،خ غدیر

3- کتابخانه عمومی بردخون:شهربردخون،بلوارشهیدبردستانی،خ غدیر،ساختمان مجتمع فرهنگی هنری

4- کانون فرهنگی هنری کوثرمسجدجامع:شهربردخون،مرکزشهر،مسجدجامع

5- کانون فرهنگی تربیتی شهیدنامدار:شهربردخون،بلوارشهیدبردستانی

مراکزبهداشتی درمانی

1- مرکزبهداشتی درمانی شهیدیوسف بردستانی:شهربردخون،بلوارشهیدبردستانی

2- خانه های بهداشت : روستاهای بخش بردخون

3- داروخانه شهر: شهربردخون،خ شهیدامام خمینی

4- مطب دکتربردستانی: شهربردخون،جنب مسجدجامع

مراکزورزشی

1- استادیوم ورزشی شهیدزنگباری: شهربردخون،غرب بلوارشهیدبردستانی

2- سالن ورزشی شهدای خلیج فارس: شهربردخون،غرب بلوارشهیدبردستانی

3- مجتمع ورزشی شهیددرمانده :شهربردخون،غرب میدان معلم

4- سالن وزنه برداری شهیدانداز : شهربردخون،حوزه مقاومت کربلا

5- زمین های ورزشی روستاهای شهنیاء،بردخون کهنه،مغدان،آبکش

مساجدشهر

1- مسجد جامع

2- مسجدصاحب الزمان(عج)

3- مسجد حضرت فاطمه زهرا(س)

4- مسجدولی عصر(عج)

5- مسجدقرآن(شیخ علی بحرانی)

6- مسجد بی بی مدینه

7- مسجد موسی ابن جعفر(ع)

8- مسجدام البنین(کردوانی)

9- مسجدابوالفضل(ع)

بوستان هاوفضای سبزشهری

1- پارک کودک فرهنگ: روبروی کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان

2- بوستان ولایت: ورودی شهر

اماکن خدماتی

1- پمپ بنزین:ورودی شهر

+ نوشته شده در چهارشنبه ۱۳۹۴/۰۱/۰۵ساعت 10:0 توسط نامجوزحمتکش |

معاون آموزشی اداره آموزش و پرورش منطقه بردخون مطرح کرد: راهیابی دانش آموزان بردخونی به مرحله کشوری جشنواره ملاصدرا

ظهیر محمودی در نشست مدیران مدارس و کارشناسان منطقه بردخون اظهار داشت: جشنواره ملاصدرا با هدف ارتقای کیفیت رشته علوم انسانی دوره متوسطه در سراسر کشور برگزار شده که نشانه بالندگی و توجه به کشف استعدادهای دانش آموزان ایران اسلامی است.

وی افزود: در مرحله استانی جشنواره ملاصدرا رشته ادبیات فارسی2نفر از دانش آموزان منطقه بردخون با کسب امتیازات لازم به مرحله کشوری این جشنواره راه یافتند.

محمودی با تقدیر از تلاش های همه مدیران، دبیران و کارشناسان اضافه کرد: دانش آموزان مائده محمودی در رشته نقد فیلم و وبلاگ نویسی و احمدرضا مغدانی در زمینه نقد فیلم موفق شدند به مرحله کشوری این جشنواره راه پیدا کنند و باعث افتخاری دوباره برای منطقه شوند.

معاون آموزشی اداره آموزش و پرورش منطقه بردخون ادامه داد: فاطمه قایدی دانش آموز هنرستان شهیده  قایدی نیز پس از کسب امتیازات لازم در رقابت با دانش آموزان استان در دو مرحله تئوری و عملی مسابقات علمی- عملی دانش آموزان مدارس فنی حرفه ای و کاردانش، توانست به مرحله کشوری این مسابقات راه پیدا کند.

وی خاطرنشان کرد: تلاش مربیان، مدیران و کارشناسان و پشتکار این دانش آموز نشانه همت بلند دانش آموزان بردخونی و استعدادهای بالقوه در منطقه می باشد که امیدواریم به عنوان نماینده شایسته منطقه در کشور بدرخشد.

+ نوشته شده در چهارشنبه ۱۳۹۳/۱۲/۲۷ساعت 15:0 توسط نامجوزحمتکش |

تیم اتحاد بردخون قهرمان فوتسال نوجوانان استان شد

مسئول نمایندگی ورزش و جوانان بخش بردخون در حاشیه برگزاری این دوره از مسابقات در سالن ورزشی شهدای خلیج فارس بردخون اظهار داشت: بخش بردخون در زمینه ورزش پیشینه و استعداد بسیار زیادی دارد و اقشار مختلف بویژه جوانان برای ورزش و سلامتی فعالیت می کنند.

یوسف جعفری افزود: در همین راستا تیم فوتسال نوجوانان اتحاد بردخون توانست مقام قهرمانی شهرستان را کسب کند و به همین دلیل مسابقات فوتسال نوجوانان استان منطقه جنوب به میزبانی بردخون برگزار شد.

وی اضافه کرد: در این دوره از مسابقات تیم های ایران جوان برازجان، پرسپولیس عسلویه، وحدت کاکی و اتحاد بردخون به میزبانی بخش بردخون حضور داشتند و با هم به رقابت پرداختند که تیم نوجوانان اتحاد بردخون توانست مقام قهرمانی این دوره از مسابقات را کسب کند و به مسابقات استانی راه پیدا نمود.

جعفری ادامه داد: هریک از این تیم ها به عنوان نماینده هر شهرستان در مسابقات حاضر شدند که دررنهایت پس از قهرمانی تیم اتحاد بردخون تیم ایران جوان برازجان مقام دوم را کسب نمود. 

 

+ نوشته شده در سه شنبه ۱۳۹۳/۱۲/۲۶ساعت 15:34 توسط نامجوزحمتکش |

آیین درختکاری در گلزار شهدای بردخون برگزار شد

بخشدار بردخون در این آیین با تجلیل از شهدای گرانقدر اظهار داشت: فرهنگ ایثار و شهادت زمینه ساز پیشرفت و تعالی جامعه است و تأسیس بنیاد شهید به فرمان حضرت امام راحل(ره)در راستای نهادینه کردن فرهنگ شهادت و ثبت و ضبط گنجینه های ارزشمند ایثار انجام گرفت.

حیدر عمرانی با تقدیر از اقدامات شهرداری در زمینه درختکاری و گسترش فضای سبز افزود: ایجاد محیط بانشاط شهری و ترویج فضای سلامت در افزایش امید به زندگی مؤثر است که فعالیت های صورت گرفته توسط شهرداری و سیاست دولت در زمینه ایجاد فضای سبز پیرامون شهرها ستودنی است واز برنامه های مهم جهت ارتقاء سلامتی محیط زندگی مردم به شمار می رود.

شهردار بردخون نیز با اشاره به تاکید امام راحل(ره) و مقام معظم رهبری در خصوص ترویج فرهنگ شهادت و تکریم شهدا  گفت: شهرداری و شورای اسلامی شهر بردخون برنامه هایی را در این زمینه با همکاری بخشداری، بسیج، آموزش و پرورش و تشکل های مردم نهاد برگزار نموده است.

مجید شریعت زاده با اشاره به مشکل ریزگردها و لزوم ایجاد کمربند سبز حفاظتی در اطراف شهر برای کاستن از ریز گردها افزود: شهرداری اقداماتی را در این راستا نظیر کاشت شش هزار درخت در ورودی شهر، آغاز عملیات ایجاد کمربند سبز حفاظتی در اطراف شهر، کاشت هشتصد اصله نهال درختان مثمر و گونه های مختلف درختی در سطح شهر، تحول در فضای سبز شهری با تنوع کشت و هرس درختان و ساماندهی پارکها و میادین و بانشاط کردن فضای سبز شهری انجام شده است.

وی از برنامه دولت در حمایت از ایجاد کمربند سبز حفاظتی شهرها و ایجاد فضای سبز و حمایت استانداری و فرمانداری و بخشداری تقدیر نمود و همکاری دستگاههای مرتبط را در عملیاتی نمودن برنامه های دولت مهم دانست.

درادامه که جمعی از مسئولان بخش و تشکل های مردم نهاد حضورداشتند تعداد 22  نهال به نام شهدای بخش بردخون در گلزار شهدای شهر بردخون کاشته شد. 

 

 

 

 

 

 

+ نوشته شده در یکشنبه ۱۳۹۳/۱۲/۲۴ساعت 15:19 توسط نامجوزحمتکش |

معاون پرورشی و تربیت بدنی اداره آموزش و پرورش منطقه بردخون خبر داد: نائب قهرمانی تیم فوتسال مدارس متوسطه اوّل منطقه بردخون

عبدالخالق قایدی در گفتگویی اظهار داشت: تیم فوتسال مدارس پسرانه متوسطه اوّل منطقه بردخون مقام نائب قهرمانی مسابقات استانی را پس از بوشهر کسب کرد و با افتخار توانست بر سکوی دوّم این دوره از مسابقات قرار گیرد.

وی افزود: در دور مقدماتی به میزبانی کنگان تیم بردخون توانست تیم های دیّر و کنگان را شکست دهد و با کسب نتیجه مساوی مقابل تیم جم به دور پایانی مسابقات راه پیدا کند.

قایدی اضافه کرد: دردور پایانی که به میزبانی بوشهر و در سالن ورزشی شهید زالی برگزار شد تیم بردخون توانست با اقتدار تیم های مدارس متوسطه اول تنگستان و دلوار را شکست دهد و در مسابقه پایانی از تیم بوشهر شکست خورد و پس از تیم بوشهر بر سکوی دوم مسابقات جای گرفت.

معاون پرورشی و تربیت بدنی اداره آموزش و پرورش منطقه بردخون ادامه داد: آنچه باعث موفقیت دانش آموزان منطقه شد غیرت و همت این دانش آموزان بود که با حداقل امکانات و بدون کلاس های آموزشی و مدرسه فوتبال توانست شگفتی ساز مدارس استان شوند و جایگاه بلندی را کسب کنند.

وی با تبریک این موفقیت و تقدیر از کارشناس تربیت بدنی و مربیان تیم خاطرنشان کرد: منطقه بردخون دارای استعدادهای زیادی در همه عرصه ها می باشد که نیاز به حمایت و مشارکت دارند.

اسامی تیم نائب قهرمان عبارتند از : عباس احمدی، علیرضا کشاورز، حسین کردوانی، سید مصطفی حسینی نسب، محمد رضا بردستانی، امیرحسین خیاط، سجاد بشریت، ابوالفضل حسینی از مدرسه شهید نجات الهی، علیرضا زارعی، احمد شهنیایی، علی عابدی و علی دریکرین از مدرسه شهید خیاط و مربی تیم احمد بحرانی  

+ نوشته شده در یکشنبه ۱۳۹۳/۱۲/۲۴ساعت 15:0 توسط نامجوزحمتکش |

رئیس ثبت احوال  شهرستان  دیّر خبر داد: در 11ماه  گذشته 82 درصد ازدواج ها در شهرها بوده  است

حسن محمدی  در نشست  وقایع  حیاتی  بخش  بردخون  اظهار داشت: ثبت احوال نقش بسیار مهمی  در جمع‌آوری  اطلاعات  و بررسی  آمارهای جمعیتی دارد  که این آمارها  در سیاست‌گذاری  و برنامه‌ریزی‌های  کلان  کشور  از اهمیت ویژه ای  برخوردار  است  و هر چه  با دقت انجام شوند، برنامه‌ریزی‌ها دقیق‌تر خواهد بود.

وی افزود: در 11ماهه  سال93در شهرستان دیّر521 واقعه  ازدواج  ثبت شده  که 83 واقعه در بردخون  بوده  است  و در مجموع 82درصد ازدواج ها در شهرها و 18درصد در روستاهای شهرستان به وقوع  پیوسته  است.

محمدی اضافه کرد: در این مدت در شهرستان  دیّر109 واقعه  طلاق  به  ثبت رسیده  است  که17مورد در بردخون  واقع  شده است و بر این  اساس92درصد  ازطلاق ها در شهرها و 8درصد در روستاهای شهرستان دیّر اتفاق  افتاده  است.

رئیس ثبت  احوال شهرستان دیّر ادامه داد: در 11ماهه امسال 1138 واقعه ولادت  در شهرستان  دیّر ثبت  شده  که  نسبت  به مدت  مشابه سال  قبل( 1148مورد)87/درصد کاهش را نشان می دهد و از این  تعداد 570ولادت  مردان و 568ولادت  زنان می باشد و نسبت جنسی100می باشد و 1/99درصد از این وقایع  در مهلت  قانونی  به  ثبت  رسیده  است.

وی با اشاره به آمار وفات گفت: در این مدت 191 واقعه وفات به ثبت رسیده  که نسبت  به مدت  مشابه  سال قبل (176مورد) افزایش5 /8درصد را نشان می دهد که از این افراد 107واقعه  وفات مردان و 84 واقعه وفات زنان می باشد و دارای  نسبت جنسی 127است  و5/99درصد از وقایع در مهلت قانونی  ثبت شده  است.

محمدی فراوانی نام  در11ماهه گذشته را یادآور شد و خاطرنشان کرد: نام های فاطمه با88 مورد، زهرا با38 مورد و رقیه با34 مورد در زنان و علی با 31مورد، حسین با28 مورد و امیرعلی  با 22مورد در مردان بیشترین  استفاده را داشته  است.

+ نوشته شده در شنبه ۱۳۹۳/۱۲/۲۳ساعت 15:7 توسط نامجوزحمتکش |

معاون فرماندار شهرستان دیّر: آمار ازدواج نسبت به طلاق  افزایش  یافته  است

معاون سیاسی اجتماعی فرماندار شهرستان دیّر گفت: آمار ازدواج  نسبت  به طلاق در شهرستان افزایش  یافته  است

سیدعلی  پاک نژاد در جلسه وقایع  حیاتی  بخش  بردخون  اظهار داشت: ثبت  وقایع  حیاتی  در برنامه ریزی  مدیران  و توسعه هر منطقه ای  مؤثر است زیرا بر اساس جمعیت می توان  تصمیمات  لازم  را اتخاذ کرد و برای  ترسیم  چشم انداز آینده هدف گذاری  نمود.

وی افزود: علاوه  بر ولادت، وفات، ازدواج  و طلاق عامل  مهاجرت  نیز بر کاهش و رشد جمعیت تأثیر دارد که  اکنون حضور جمعیت مهاجر در شهرستان های  کنگان، جم  و عسلویه  به دلیل  نیروی  فراوان کار طرح های  عظیم پارس  جنوبی می باشد و باعث  بروز مشکلاتی  در این شهرستان ها شده است.

پاک نژاد اضافه کرد: با تعامل  بین دستگاه ها، توجه و پایبندی  به قانون  و مقررات، ارتباط  دهیاری ها با خانه های  بهداشت و همکاری با دفاتر خدماتی می توان  ضمن ارتقاء  رضایت مندی عمومی، حقوق شهروندی  را ارتقاء  بخشید.

معاون فرماندار شهرستان دیّر با اشاره  به جایگاه آمار در کشور ادامه داد: آمار واقعی در پیشرفت و توسعه کشور مؤثر و مهم است  که ثبت احوال این  وظیفه مهم را بر عهده دارد و ضروری است همه  ادارات، شوراهای اسلامی ، دهیاران  و مردم همکاری  و تعامل سازنده ای  داشته  باشند.

وی با بیان  اینکه افزایش  ازدواج  نسبت  به طلاق باعث خوشحالی است، گفت: در تریبون ها و محافل عمومی  در زمینه گرایش به ازدواج  و افزایش  جمعیت و پرهیز از طلاق اطلاع رسانی  شود.

+ نوشته شده در جمعه ۱۳۹۳/۱۲/۲۲ساعت 13:0 توسط نامجوزحمتکش |

مطالب قدیمی‌تر